Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

6. 02. 2024 5:22:22
Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak - vzdor požáru obou kolidujících letadel, došlo jen ke ztrátě pěti lidských životů. Zatím pořád jen neúplné jsou však informace o příčinách. Nyní se zdůrazňuje možný aspekt lidské chyby včetně možného podcenění varovných signálů, podíl posádky a řízení provozu je však nejasný. Tato událost mi připomenula dokonce několik jiných zázraků na leteckém nebi nad Pacifikem (neb s tímto nebem mám několik desetiletí zkušeností). Jeden z těch zázraků připadl na 28. dubna 1988. Den s třemi osmičkami je nutně šťastný, neb na Dálném východě osmička je za šťastné číslo (naopak, nešťastné číslo je 4 - třeba 24.4.2024 bude nejrozumnější vůbec ráno nevstávat). Byl to let mezi dvěma letišti na Havajském soustroví, z města Hilo do tamního hlavního města Honolulu. Šlo o let Aloha Airlines, číslo 243, s letounem Boeing 737. To Aloha je havajské slovo - dnes by se řeklo, že s pozitivním nábojem - používané i jako pozdrav na uvítání či rozloučení. Možná by se mohlo přeložit třeba jako Mír s tebou, nebo Pohoda až na věky.

Když se letoun vyšplhal do výšky nějakých 7000 metrů, došlo na palubě k výbuchu, tak se to aspoň jevilo cestujícím. Ve skutečnosti šlo o obdobu nehody, která letošního 5. ledna postihla let Alaska Airlines číslo 1282, kdy letadlu vypadl panel s jedním oknem, takže následoval okamžitý pokles tlaku v kabině. Ze stropu však popadaly kyslíkové masky, takže cestující mohli relativně normálně dýchat. Celkem došlo jen ke třem lehčím zraněním, a k nějakým ztrátám osobních předmětů cestujících, které vzdušné víry vysály (ty předměty) ven. Let 1282 pak skončil po dvaceti minutách bezpečným nouzovým přistáním na výchozím letišti v Portlandu.

Leč zpět k letu Aloha Airlines 243 - 28. dubna 1988 z havajského Hilo do havajského Honolulu. Po nějakých dvaceti minutách letu, ve výšce už kolem 7000 metrů, se ozvalo to třesknutí - jak se ukázalo související s oddělením se horní části trupu. Dveře do pilotní kabiny se otevřely a piloti mohli při pohledu dozadu uvidět modrou oblohu v místech, kdy bývával strop nad první třídou. Šlo o odtržení horní části trupu v délce přes pět metrů - stroj po přistání tak připomínal vyhlídkový autobus.

Ježto zmizel kus střechy, nemohly ovšem ze stropu popadat ony kyslíkové masky. Posádka proto okamžitě provedla nouzový sestup do nižší výšky, a zahájila přípravu na nouzovém přistání na nějakých čtyřicet kilometrů vzdáleném letišti v Kahului. Při přibližování se k přistávací dráze navíc začal selhávat levý motor. Nicméně po třinácti minutách od odtržení časti střechy letoun bezpečně přistál, cestujíci jej pak spořádaně opustili po skluzavkách.

Na 65 cestujícících bylo ovšem zraněno, z toho osm vážněji. Nicméně jedinou fatalitou byla letuška C. Lansing, kterou větrné poryvy vymrštily do prostoru - její tělo nebylo nikdy nalezeno. Šťastnou shodou okolností však všichni cestující byly řádně připoutáni bezpečnostními pásy. Turbulence nad Pacifikem jsou hojné a nečekané, proto je zde radno vždy mít bezpečnostní pás nasazen. Tuto nezbytnost pochopíte hned při vaší první prožité pacifické turbulenci.

Příčinou odseparování horní části trupu měla být vodorovná prasklina v oblasti nýtového spoje, což nakonec vedlo k tomu oddělení přes pěti metrů střechy. Letoun byl poškozen v rozsahu vylučujícím možnost jeho opravy, a musel být sešrotován. Došlo na něm i k sekundárním poškozením odlétávajícími troskami.

Na mezinárodním letišti v Honolulu lze nalézt pomníček letušce C. Lansing: https://xgress.com/p/5c223519816b24316308b20c

Foto u perexu: Pohled na příď letounu (s chybějící horní částí trupu) z letu Aloha Airlines 243 po nouzovém přístání na letišti v havajském Kahului 28.4.1988 (foto z Wikipedie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aloha_Airlines_Flight_243_fuselage_left_side.jpeg ).

____________

XXV. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]

XXIV. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=811197

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Autor: Zdenek Slanina | úterý 6.2.2024 5:22 | karma článku: 29.96 | přečteno: 413x

Další články blogera

Zdenek Slanina

Ano, zázraky na japonském leteckém nebi se dějí – jeden u hory Fudži zachránil 677 životů

Ve středu 31.1.2001 odpoledne, 2 letouny Japonských aerolinií dělila od srážky ve výšce cca 11km vzdálenost jen asi deseti metrů. Všechny žívoty na palubách však zachránil jeden z pilotů nepovoleným přechodem do střemhlavého letu.

17.1.2024 v 5:22 | Karma článku: 38.96 | Přečteno: 704 |

Zdenek Slanina

Před sedmdesáti roky byl popraven Lavrentij Pavlovič Berija, předposlední ze šéfů NKVD

První tři šéfové NKVD (později přejmenované na KGB, pak na FSK, a pak na FSB) byli popraveni, tím třetím byl před sedmdesáti roky, 23. prosince 1953, Lavrentij Pavlovič Berija, pocházející z Gruzie stejně jako Džugašvili-Stalin.

26.12.2023 v 5:22 | Karma článku: 41.59 | Přečteno: 976 |

Zdenek Slanina

Málo známá kniha z r. 1951, co tématicky o 22 let předešla Solženicynovo Souostroví Gulag

V r. 1938 svedl osud do jedné cely věznice v Kyjevě německého fyzika holandského původu Friedricha Houtermanse a historika Konstantina Štěppu. Ti r.1951 na Západě pod pseudonymy Beck a Godin vydali knihu o praktikách NKVD.

29.11.2023 v 5:22 | Karma článku: 45.38 | Přečteno: 1245 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 1857 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 402 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 36.84 Průměrná čtenost 8403

Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...