Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

15. 09. 2019 15:33:33
Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

Mediálně sledovaná fraška kolem nepřístojností na olomoucké univerzitě Palackého graduje už přes půl roku, ale jinak byla před tím tutlána už déle než desetiletí. Původně šlo o zmanipulovaný diagram, jak ukazuje výstižný kreslený vtip:
https://vedavyzkum.cz/komix/vedavyzkum-cz-s-nadhledem/06-2019
který je věrným překreslením experimentálních výsledků, o které v tom olomouckém falzifikátu jde. Vlevo je to, co bylo skutečně získáno z měření před těmi více jak deseti lety a obsahovalo několik píků, kterými se v pokusech projevovala jistá přítomná vedlejší látka. Tyto píky pak ale byly odstraněny, neb by rušily “významný objev”. Vznikl tak zmanipulovaný obrázek vpravo, a vytvořila se legenda o prolomení “učebnicových představ”. Nověji se objevují i informace o dalších tamních nepřístojnostech, ale také neochota je nějak dál vyjasňovat.

Povědomost o zfalšování grafu existovala na olomouckém pracovišti po celé to více jak desetiletí, ale až do nedávna byla úspěšně odkláněna. Pro výstrahu ostatním kritikům byl zvolen RNDr. Čeněk Gregor a v r. 2013 exemplárně postižen potopením své PhD. obhajoby. Ten při ní v důsledku dotazu explicitně komisi informoval o tom zmanipulování diagramu v práci publikované v americkém časopise. Leč byla teatrálně sehrána “velká vlna nevole”, jak stojí v zápise, a pravdomluvný Čeněk Gregor byl exemplárně, byť zcela nespravedlivě potrestán. Byl prostě sprostě křivě obviněn, že takovým “pomlouváním” se sám dopustil “hrubého porušení vědecké etiky”, a od obhajoby byl jednoduše vyhozen. Teprve vloni vznikla na fakultě průchodu pravdy příznivá konstelace akademických funkcionářů. Nastoupilo nové vedení fakulty v čele s děkanem Martinem Kubalou, který na rozdíl od svých předchůdců k věci přistoupil v rámci standardní akademické etiky. Vznikla komise, ve které byli i odborníci mimo okruh olomoucké univerzity. Komise jednoznačně uzavřela, že došlo k podvodu. Věc později projednala i univerzitní etická komise a došla k témuž závěru. V návaznosti na to následovala omluva Čeňku Gregorovi od děkana, což je první krok k velmi opožděné nápravě. Druhým krokem by mělo být zrušení té zmanipulované obhajoby z r. 2013, nejspíš asi rozhodnutím akademického senátu fakulty nebo univerzity. Tím by se otevřela cesta k nové obhajobě za standardních podmínek, leč tento krok je zatím ještě v mlhách.

K vědeckým nepřístojnostem dochází ve všech rozvinutých zemích, v tom Česko není výjimkou. U nás však fakticky není dodnes ve vědě a výzkumu vytvořen spolehlivý systém na vyjasňování a postihování akademických nepřístojností. V USA již v r. 1992 vyšla tiskem doporučená pravidla, a to péčí tří vedoucích akademických institucí země:

Vzhledem k naším rozvojovým poměrům je zajímavé třeba doporučení 11., požadující ochranu whistleblowerů (u nás se pro ně navrhoval termín sojka, ale zatím se neujal, nakonec dodnes ani není slibovaný zákon na jejich ochranu, tak na co český termín). Což je právě přesně role, které se v Olomouci poctivě zhostil Čeněk Gregor - a byl za to nespravedlivě postihován:

Na našich institucích sice pro-forma existují nějaké etické kodexy, jsou ale vágní a obsahují málo konkrétních závazných opatření. Když se třeba podíváte do Etického kodexu výzkumných pracovníků AV ČR, tak tam samozřejmě nějakou ochranu whistleblowerů nenajdete. Těžko tam může být, když třeba nečestným čestným předsedou té instituce je totalitní kariérní denunciant, a za řečení této tristní pravdy se tam vyhazuje na hodinu. Kdo si chce o té obludnosti přečíst v literárně vytříbené formě, nechť si počte ve dvou tomu věnovaných stránkách v pamětech předsedy (v letech 1985-89) bývalé ČSAV Josefa Římana, vydaných v r. 2017 společně s popularizátorem vědy Františkem Houdkem v nakladatelství Galén pod názvem: Od pluhu do senátu a zpátky. Podobně sice v institucích existují etické komise nebo ruzné dozorčí orgány - např. Akademie třeba má jak Etickou tak Dozorčí komisi. Pokud však tyto akademické orgány jsou na nějaké nepravosti upozorněny, tak zpravidla vůbec ani neodpoví. Ale pak si do výroční zprávy chladnokrevně napíší, že neobdržely žádne podněty. A taky třeba v tom Etickém kodexu AV ČR samozřejmě chybí pravidlo, že ty orgány projednávají VŠECHNY došlé podněty, a to přesně stejným předem daným způsobem. Ta solidní úroveň jednání, kterou prokázala olomoucká etická komise, je v podmínkách Akademie dosud beznadějně nedosažitelná.

Pro nalezení cesty z takového marastu by mohl inspirovat postup zvolený v sousedním Německu. I tam mají příběhy podvodné vědy, např. v medicíně falzifikátorskou dvojici Marion Brach(-ová) a Friedhelm Herrmann. Aby se vůbec umožnilo šetření úmyslně blokovaných podnětů, a pokud možno zabránilo perzekuci jejich podavatelů, byl už v devadesátých letech vytvořen úřad Německého výzkumného ombudsmana s celostátní působností. Pokud by něco takového existovalo (a poctivě fungovalo bez vlivu morální korupce) u nás v r. 2013, nikdy by olomoucká kauza nedosáhla svého dnešního rozsahu, a perzekuce Čeňka Gregora by naopak byla záhy napravena. Stejně tak, pokud by v devadesátých letech existoval Ombudsman českého výzkumu, stačilo by tehdy změnit jen adresáta podání o tom totalitním kariérním denuncianství:

[ Standardní pdf matriálů: https://app.box.com/s/pf4naee9bfredkmz6gpz09uymu4g27sa ]

[ Standardní pdf matriálů: https://app.box.com/s/pf4naee9bfredkmz6gpz09uymu4g27sa ]

a Akademie by byla ušetřena toho přes čtvrt století zuby-nehty perpetuálního vylhávaní. O potřebě takovéto instituce se dnes hovoří i na Slovensku:
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/jozef-hvorecky/ombudsman-pre-akademicku-etiku
S jistotou ale bohužel můžeme říct, že třeba vedení Akademie tuto myšlenku rozhodně podporovat nebude, podobně jako svého času velmi nepodporovalo úsilí poslanců o ukončení nemravné praxe nevolnických akademických termínovaných kontraktů perpetuálně obnovovaných v případě 'loajálnosti' (neb - ach, tak kouzelně snadno - umožňují zbavit se každého nehodícího se kritika).

Foto u perexu: Symboly poznání lemující střechu budovy Národní akademie věd ve Washingtonu D.C.z r. 1924, použité i na obálce amerických akademických pravidel z r. 1992.

____________

[hniloba@AVCR část XVIII.]
XVII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=717498
XIX. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=730418

Autor: Zdenek Slanina | neděle 15.9.2019 15:33 | karma článku: 42.44 | přečteno: 12502x

Další články blogera

Zdenek Slanina

Vzpomínka na Čestmíra Hofhanzla (1941–2020): Tentkrát v 69-tém na čáře u Českých Velenic

Před týdnem zemřel Dr. Čestmír Hofhanzl známý třeba svými boji proti plundrování lesů či proti amatérství v kůrovcové kalamitě. Ze dna HD jsem vylovil vzpomínky na jednu Čestmírovu úspěšnou akci, na jejichž otištění nikdy nedošlo.

12.1.2020 v 16:48 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 4393 |

Zdenek Slanina

Počátkové společnosti císaře Viléma pro podporu věd (článek, co se nehodil, a tak nevyšel)

Začátkem divokých devadesátek se ČSAV divoce transformovala. Institucionální financování (INFI) bylo odvrženo co přežitek. Šlo o omyl vedení, který nadto po Akademii nikdo ani nepožadoval. MPG za humny stále používá právě to INFI.

12.12.2019 v 8:08 | Karma článku: 40.70 | Přečteno: 8232 |

Zdenek Slanina

Akademický etický propad tu i onde: Orchestrované kamufláže s kr. jm. "VELKÁ VLNA NEVOLE"

Kde se berou dechberoucí skandály naší akadémy? Malokdo tuší, že akademičtí koryfejové při snížování etické laťky naší vědy navazují na majstrštyky mého OUDa (čti Osobního UDavače).Tak třeba hned ta olomoucká "VELKÁ VLNA NEVOLE".

23.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 42.52 | Přečteno: 16680 |

Zdenek Slanina

Kde zabředli do bažiny akademické hniloby nejhlouběji - na UK, ČVUT, UPOL, AVČR, či jinde?

Veřejnost se co chvíli dovídá o nepřístojnostech v našich chrámech vědy (a to je řada z nich ještě úspěšně zametána). Má tak smysl otázka, která z našich institucí se může ucházet v této kategorii o nežádoucí titul české jedničky.

4.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 41.36 | Přečteno: 15726 |

Další články z rubriky Věda

Karel Tejkal

Turínské plátno a dědičnost krevních skupin

Jednou za uherský rok navštívím kontrarevoluční magazín Petra Hájka. To je ten pán, co nepochází z opice. Zaujal mne zde článek "historika a publicisty" Radomíra Malého dokazující údajnou pravost Turínského plátna.

21.1.2020 v 19:13 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky vědy IV - negativní energie

Geniální fyzik na vozíčku, Stephen Hawking uvažoval o tom, že náš vesmír vznikl z ničeho, a to tak, že se nic polarizovalo na stejná množství negativní a kladné energie. Opravdu je taková představa smysluplná?

21.1.2020 v 9:17 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 879 | Diskuse

Ondřej Klofáč

Další prvenství českých vědců

Po úspěchu českých hlaviček, které za víkend naprogramují e-shop na dálniční známky za 401 milionů Kč hlásí další vítězství české ručičky.

20.1.2020 v 14:37 | Karma článku: 16.91 | Přečteno: 929 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se nevyrábějí modří gumoví medvídci?

Všimli jste si, že v balíčku gumových medvídků nikdy nejsou modrá zvířátka? Proč se nevyrábějí modří gumoví medvídci? (délka blogu 3 min.)

20.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 31.61 | Přečteno: 1483 | Diskuse

Julius Maksa

Rychlost a zrychlení.

Má rychlost vliv na hmotu látkovou, jak popisuje Albert Einstein ve svých teoriích? Může mít rychlost vliv na čas, nebo na chod hodin? Má rychlost na něco vliv, nebo je to zrychlení, které vytváří sílu a energii ve vesmíru?

18.1.2020 v 18:49 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 346 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 39.92 Průměrná čtenost 6161

Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak dva, a dva, a dvacetdva roku prazdnin na Pacificke rimse, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned dve dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa (Osobniho UDavace): Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout te prilezitostne reality show:  hniloba@AVCR.

Najdete na iDNES.cz