Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radši o tom nechci nic vědět, ale pervitin nebyl vynalezen v Československu

V nedávném blogu o japonském válečném jaderném výzkumu jsem se dotkl toho, že sebevražední piloti kamikadze měli před posledním letem dostávat pervitin. Což i připomíná, že otcem pervitinu aka perníku je Japonec Nagai Nagayoshi.

Drogy jsou téma, kterému zcela určitě nerozumím, a které mne ani nijak nefascinuje. Nikdy jsem žádnou drogu neokusil, a zřejmě působím takovým dojmem úplného Mikeše (Božena Němcová šla ještě dál, a říkala hloupý Mikeš), že mi nikdo nikdy ani žádnou nenabízel. A zřejmě jsem opravdu skutečný Mikeš, neb bych mu odpověděl, že si myslím, že by to na mne nezabralo, akorát že by mi po tom bylo mdlivo od žaludku. Nicméně svou starou vlast na Dálném východě a v Tichomoří vzorně reprezentuji v jiném ohledu, neb mám pověst neopitelného muže. Rýžová pálenka má typický jen asi 20% alkoholu a mnoha domorodcům z genetických důvodů chybí enzym nutný na jeho odbourávání (takže záhy zcervenaj jak ředkvičky, a jsou mimo - výjimkou jsou Korejci, Korejci mají výdrž snad ve všem, asi to bude tím, že pijí každý den ráno čaj z ženšenu neboli ginsengu). Takže není až tak těžké být mezi slepými králem. Potud okrajová fakta na mé straně.

Na druhou stranu se pohybuji v poměrně klasických drogových zemích, jsem v kontaktech s domorodci, čtu noviny. Specielně na ostrově Tchajwan je amfetamin něco veskrze dost běžného. Byť přísnost je tam jako Thajsku, za amfetamin či kteroukoliv jinou drogu může být i trest smrti, záleží na okolnostech. Ovšem Číňani jsou fair, a před každým přistáním v Tajpeji letuška anglicky ohlásí, že: 'Teplota je příjemných 33 stupňů Celsia, pašování drog se trestá až smrtí, zavazadla zapomenutá v letadle propadají státu, a jinak Vám přeji pěkný a ničím nerušený pobyt'. V Japonsku je v tom ohledu také značná přísnost, nikoliv však provaz. Nedávno vzbudil mediální pozornost případ Japonce, který pašoval něco z Thajska na Tchajwan v množství význačné větším než malém, nicméně dostal jen doživotí. Po soudu byl velmi rozhořčen, že netušil, že je na to taková přísnost a žádal, ať ho radši pověsej, když je takový zločinec (tchajwanské stejně jako japonské věznice jsou pověstné tím, že nemají ani aircon neboli chlazení, ani topení, a čas od času v létě nějaký vězeň uhyne v důsledku přehřátí organismu, a naopak v zimě je tam pěkná kosa vzhledem k vysoké relativní vlhkosti vzduchu). Stojí za zmínku, že jak tchajwanská tak japonská policie pracují mimořádně efektivně. U tchajwanské policie je to částečně v důsledku velkého počtu tajných informátorů - odhady se pohybují někde kolem počtu našich informátorů v Cibulkově indexu. Nyní se ovšem ozývají sporadické hlasy na téma tchajwanské obdoby lustračního zákona. Ten by ovšem asi vedl k nešťastnému rozdělení společnosti, kde by proti sobě stali mladší a starší bratři, babičky a vnučky, sousedé z rýžových poli. Generalissimo Čankajšek, stejně jako třeba Duče či Džugašvili, byl napříč ostrovem současně zbožňován i proklínán. Nakonec, nelustruje se ani v Jižní Koreji, ač jeden z pozdějších prezidentů byl svého času už jihokorejskou tajnou službou odsouzen k utopení na volném moři. Jenže, zrovna když mu i k druhé noze přivazovali řetězem železnou kouli, tak se na obzoru objevil americký torpédoborec, zalarmováný japonskou policií, i koule byla pohotově zase odvázána, a jelo se ve vší počestnosti a v pohodě do Seoulu. A my obrátíme svou pozornost k perníku. 

Perník je hojně užívaný český termín pro pervitin neboli metamfetamin. Amfetaminy se staly medicínsky zajímavé v třicátých letech, byť jejich historie je delší. Amfetamin je chemicky 2-amino-1-fenyl-propan, metamfetamin má na té amino skupině navíc jeden metyl. Prvně jej připravil Japonec Nagai Nagayoshi, a to už v r. 1893. Ten byl na počátku japonské éry Meiji (neboli japonské perestrojky, která ukončila tři století  záměrné izolace země) v r. 1871 vyslán do Německa, kde studoval organickou chemii. Po návratu se stal profesorem na Tokijské císařské univerzitě. Syntézu v r. 1919 zdokonalil jiný Japonec,  Akira Ogata, tou dobou taktéž studující v Německu. Používání pervitinu jako psychostimulancia, tedy jako 'lepšího' kofeinu, začalo až v třicátých letech. A na závažné vedlejší komplikace se přišlo až později. V policejní praxi se obecně hovoří o amfetaminech, a existuje i mnoho cool-names jako ice či speed. Coby lékárenský produkt byl amfetamin zaveden např. pod jménem benzedrine, prvně jako prostředek proti rýmě, zatímco metamfetamin měl obchodní název pervitin.

Amfetaminy byly masivně nasazeny v době druhé světové války v řadě armád, neb potlačují únavu a spánek, posilují sebevědomí, potlačují potřebu jíst, vyvolávají euforii. Potlačují kritické myšlení a zábrany - ve Vondráčkově učebnici psychiatrie je např. zmínka, že lidé pod vlivem amfetaminu vyskakovali z tramvají jedoucích plnou rychlostí. Toto potlačení půdu sebezáchovy byl zřejmě důvod, proč japonská armáda poskytovala pervitin sebevražedným pilotům kamikadze na jejich cestu poslední. Jeho účinek oproti amfetaminu přetrvává několikanásobně déle, snad až třicet hodin. Po vytvoření návyku však dochází k dramatickému zvratu, euforii vystřídá deprese a agresivita. Objevují se paranoidní bludy o pronásledování a tendence na minimální podněty reagovat nepřiměřeným násilím. Jako povzbuzující preparát byl metamfetamin vyráběn farmaceutickým průmyslem ve všech částech světa. Celkem je známo více jak sto komerčních názvů, některé dosti sugestivní: stimulex, gerovit, eufodrin, bombita.

Stojí za zmínku, že jedna z prvních indikací amfetaminů byla léčba nemoci známé jako narkolepsie, o které opět barvitě píše prof. Vondráček ve své učebnici. Je to chorobná spavost, záchvaty imperativního spánku, kdy člověk usne jako když utne, a to i v nejnemožnějších pozicicích - Vondráček uvádí usnutí při výstupu po žebříku. Na narkolepsii kafe nestačí, ale amfetaminy představovaly pro tyto nešťastníky pomoc. Je též zajímavé, že se jedná o opticky aktivní sloučeninu, a jeden její  optický isomer je význačné fyziologický účinnější (ty dva isomery se též mají lišit v nárocích na funkci jater). 

Pervitin se v řadě zemí prudce rozšířil v osmdesátých letech jako droga. Je totiž snadno připravitelný z efedrinu, který je celkem běžným prostředkem pro usnadnění dýchání a komponentou léků pro astmatiky; navíc se vyskytuje i v přírodě. U nás k tomu též přispěla okolnost, že teprve se zpožděním byl zařazen na drogový seznam. Pervitin se dnes stal vážným problémem pro USA, zvláště pro jihozápad hraničící s Mexikem. Má se za to, že pervitin je připravován mexickými organizacemi, nejen v Mexiku, ale též patrně ve Guatemale, a také v odlehlých rančích v Kalifornii. Americká agentura pro kontrolu drog bije na poplach - už např. mezi roky 1991 a 1994 se počet úmrtí v souvislost s pervitinem ztrojnásobil a přiblížil 500. Předpokládá se, že za řadou brutálních zločinů byla paranoidní psychóza indukovaná používáním pervitinu. Arizonský guvernér nazval pervitin bezprecedentním ohrožením veřejné bezpečnosti.

O Adolfu Hitlerovi se předpokládá, že byl na pervitinu závislý. A dokonce existují spekulace, že jej taktéž užíval prezident Kennedy. Zatímco v Evropě a v USA jsou amfetaminy spíše aplikovány z důvodů řekněme relaxačních, kvůli euforii, na Dálném východě jsou užívány z důvodů pracovních, kvůli možnosti pracovat mnoho hodin bez únavy a potřeby spánku. Jak známo, Asiate jsou fanatici práce. Jsou též fatalisté a mají za to, že pokud se něco má či nemá stát, tak se to taky stane či nestane. Bez ohledu na ušlechtilé pracovní či filosofické motivace, se ovšem jedná o přísně postihovanou drogu. 

Na amfetaminy jsem nečekaně narazil při četbě knihy o matematikovi maďarského původu jménem Paul Erdös (1913-1996). To Paul bylo původně maďarské Pál. Byl to jeden z nejproduktivnějších matematiků všech dob, srovnávaný produktivitou s Leonardem Eulerem. Paul Erdös je autorem či spoluautorem více jak 1500 prací. Zemřel na infarkt ve věku 83 let na vědecké konferenci. Erdös byl znám jako muž, kterému byl připisován aforismus: 'Matematik je stroj na konverzi kávy na teorémy'. Erdös vedl kočovný život, neměl nějakého pevného zaměstnavatele nebo bydliště, cestoval z jedné matematické katedry či ústavu na jiný, zaklepal, řekl 'My brain is open', vyřešil s hostitelem nějaký zajímavý problém, sepsali publikaci, a Erdös pokračoval ve svém Brownově pohybu po matematickém glóbu.

Teprve v jeho biografii jsem narazil na zmínky o Erdösoví a amfetaminu. Jeho blízký přítel matematik Graham se s ním v roce 1979 měl vsadit o 500 US$, že on, Erdös, nebude schopen přerušit užívání amfetaminu na jeden měsíc. Erdös na sázku přistoupil a vyhrál. Inkasoval výhru a pravil:  'Teď jsem ti ukázal, že nejsem adikt. Ale neudělal jsem žádnou práci. Vstal jsem ráno a jen zíral na prázdný kus papíru. Neměl jsem žádné nápady, byl jsem jako každý normální člověk. Ty jsi zpozdil matematiku o jeden měsíc.' Poté Erdös opět hned přešel na pravidelně užívání pilulek, a matematika z toho dál profitovala. V knize je též jiná epizoda, kdy Erdös říká autorovi knihy, že by o té jeho amfetaminové volbě neměl psát, kvůli studentům, aby u nich nevznikl dojem, že bez amfetaminu nelze nic vytvořit.

Ale víc o té otázce fakt nevím, a ani radši vědět nechci.Jak říká prof. Vondráček ve své učebnici psychiatrie - ne každý se musí stát na droze závislý, ale nikdy nemůžete předem říct, kdo to bude. Někdo se třeba může dožít 83 v plné duševní síle, a někdo jiný třeba v osmnácti postřílí své spolužáky.  Nicméně existuje zajímavá diference mezi etikou ve vědě a ve sportu. Pokud nějakému rekordmanu přijdou na užívání nepovolených substancí, tak přijde o medaili nebo mu neuznaj rekord, atd. Vědecký výsledek (nebo třeba umělecké dílo), vytvořený pod vlivem nějaké zakázané substance, penalizován nijak není. Což je ovšem zrovna pro českou vědu opravdu marginálie - jejím hlavním problémem je, že akademická morální korupce je u nás na svém historickém maximu. A vedení Akademie s tím dodnes ani neuvažuje něco dělat, blíže viz třeba zde: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=630994

Foto u perexu: Památky na piloty kamikadze v muzeu u jezera Kasumigaura, kde započal jejich výcvik (a kde také probíhal výcvik před útokem na  Pearl Harbor). 

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | středa 29.11.2017 3:33 | karma článku: 35,45 | přečteno: 1771x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 12,41 | Přečteno: 285x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 33,80 | Přečteno: 697x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 39,59 | Přečteno: 606x | Věda

Zdenek Slanina

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

6.2.2024 v 5:22 | Karma: 41,73 | Přečteno: 778x | Věda

Zdenek Slanina

Ano, zázraky na japonském leteckém nebi se dějí – jeden u hory Fudži zachránil 677 životů

Ve středu 31.1.2001 odpoledne, 2 letouny Japonských aerolinií dělila od srážky ve výšce cca 11km vzdálenost jen asi deseti metrů. Všechny žívoty na palubách však zachránil jeden z pilotů nepovoleným přechodem do střemhlavého letu.

17.1.2024 v 5:22 | Karma: 43,60 | Přečteno: 1027x | Věda

Zdenek Slanina

Před sedmdesáti roky byl popraven Lavrentij Pavlovič Berija, předposlední ze šéfů NKVD

První tři šéfové NKVD (později přejmenované na KGB, pak na FSK, a pak na FSB) byli popraveni, tím třetím byl před sedmdesáti roky, 23. prosince 1953, Lavrentij Pavlovič Berija, pocházející z Gruzie stejně jako Džugašvili-Stalin.

26.12.2023 v 5:22 | Karma: 44,54 | Přečteno: 1301x | Věda

Zdenek Slanina

Málo známá kniha z r. 1951, co tématicky o 22 let předešla Solženicynovo Souostroví Gulag

V r. 1938 svedl osud do jedné cely věznice v Kyjevě německého fyzika holandského původu Friedricha Houtermanse a historika Konstantina Štěppu. Ti r.1951 na Západě pod pseudonymy Beck a Godin vydali knihu o praktikách NKVD.

29.11.2023 v 5:22 | Karma: 46,42 | Přečteno: 1543x | Věda

Zdenek Slanina

Skleníkový plyn metan tvoří nejen zvířata ale i moře a oceány (a část pak ukládají na dně)

Mezi skleníkovými plyny figuruje i metan CH4, jehož původcem jsou nejen hospodářská zvířata (a nepřímo tak lidstvo, neb je pěstuje pro svou potřebu), ale i mikrobiální procesy v mořích a oceánech. Tam je jeho část uložena na dně.

9.11.2023 v 5:22 | Karma: 47,27 | Přečteno: 1624x | Věda

Zdenek Slanina

Zřídí hl.m. Praha pamětní park JP* hrdiny WWII Sugihary Čiune-ho, zachránce tisíců životů?

Zdůrazňuji, že ten park není vůbec třeba fyzicky zřizovat, jenom je třeba ho fyzicky ztotožnit dle fotografie. A pak přejmenovat. A pak budou do Prahy jezdit zastupové, aby se u toho parku vyfotografovaly. Neb Sugihara je POJEM.

18.10.2023 v 5:22 | Karma: 47,91 | Přečteno: 1827x | Věda

Zdenek Slanina

Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou

Americká NASA 11.září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra produkovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.

21.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,29 | Přečteno: 1988x | Věda

Zdenek Slanina

200 let snah o pochopení teplotních poměrů v atmosféře - začátky popisu skleníkového jevu

Ke třem nejznámnějším průkopníkům studia skleníkového jevu - E. Foote (1819–88), J. Tyndall (1820-93), S. Arrhenius (1859-1927) - je často přidáván jako jejich předchůdce i francouzský matematik a fyzik Jean-Baptiste J. Fourier.

1.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,58 | Přečteno: 2564x | Věda

Zdenek Slanina

Paliva i plasty z nežádoucího kysličníku uhličitého (před tím odčerpaného z atmosféry)

Během příštích 5 let se předpokládá významný nárůst produkce paliv, plastů, i jiných produktů na bázi kysličníku uhličitého odčerpaného z atmosféry. Jde tak o nikoliv restriktivní nýbrž aktivní přístup k řešení skleníkovému jevu.

10.8.2023 v 5:22 | Karma: 48,70 | Přečteno: 2946x | Věda

Zdenek Slanina

Před 85 lety NKVD popravila spoluautora Hellmann–Feynmanova kvantového teorému

Německý kvantový fyzik Hans Gustav Adolf Hellmann byl popraven během stalinského teroru třicátých let (po dvou měsících ve vazbě) v důsledku denunciace od dvou udavačů z moskevského ústavu, kam se ženou emigrovali před nacismem.

14.7.2023 v 5:22 | Karma: 48,68 | Přečteno: 2701x | Věda

Zdenek Slanina

15 let využívání udržitelných paliv v letectví - možná inspirace i pro automobilový provoz

IATA očekává přechod na uhlíkově neutrální letecký provoz do roku 2050. K tomu povede využívání leteckých paliv z biomasy, či připravovaných s pomocí CO2 zachycovaného z atmosféry. Má též dojít na přímé využívání plynného vodíku.

24.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,67 | Přečteno: 2534x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne 2 šíbři & 2 Nobelisté, teď) To "ohrožení obranyschopnosti"

Předešla kauza 2 udavačů a 2 Nobelistů mohla být před happyendem vykolejena nesmyslným obviněním z ohrožení obranyschopnosti, což je i poučná ukázka nebezpečnosti akademických udavačů. Ale i tento podraz nakonec skončil happyendem

2.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,75 | Přečteno: 2735x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne ta s elektro-masochistou leč) Ta s 2 udavači a 2 Nobelisty

Nedávno vyšel I. díl čtyřdílných Dějin ČSAV, dekáda 1952-62. Je to ale spíš jen přehled všemožných usnesení - o reálném dění za oficiální fasádou se z nich nedovíte nic. Ač i v dějinách Akademie existují opravdové neuvěřitelnosti.

6.5.2023 v 5:22 | Karma: 48,83 | Přečteno: 2818x | Věda

Zdenek Slanina

Jak Pjotr Leonidovič u Jos. Vissarionoviče vyreklamoval z Gulagu i Vladimira Alexandroviče

Nobelista Pjotr L. Kapica dosáhl promyšleně sestavenými žádostmi u Stalina zdánlivě nemožné - fyzici Vladimir A. Fock i Lev D. Landau přestali být v době tzv. Velkého teroru v třicátých letech objektem brutálního NKVD vyšetřování.

16.4.2023 v 5:22 | Karma: 48,90 | Přečteno: 2956x | Věda

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma: 48,98 | Přečteno: 3342x | Věda

Zdenek Slanina

Papalášova ruka v kalhotkách, vyhazov papaláškou za pravdu, a jiná akadem. zneužívání moci

Naším akademickým rybníkem se teď prohání tsunami vyplavující roky tutlané a zametané nepravosti - jedny i na Ústavě pro soudobé dějiny AV. Akademický establishment tam o nich věděl aspoň 15 let, leč NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM.

26.2.2023 v 5:22 | Karma: 49,21 | Přečteno: 4767x | Věda

Zdenek Slanina

Otec americké atomové bomby Robert Oppenheimer po 68 letech rehabilitován Bidenovou vládou

V polovině prosince uvítal úřadující předseda US senátu Patrick Leahy rehabilitaci fyzika J.Roberta Oppenheimera (v Americe známého jako Otec americké atomové bomby), a označil to za velmi opožděnou nápravu zjevné nespravedlnosti.

6.2.2023 v 5:22 | Karma: 48,55 | Přečteno: 2386x | Věda
  • Počet článků 121
  • Celková karma 31,88
  • Průměrná čtenost 8230x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik