Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nihil novi sub sole: Už r. 1856 Eunice Foote(-ová) ve své domácnosti měřila skleníkový jev

Nihil novi sub sole je v titulku proto, že je o 4 znaky kratší než Nic nového pod sluncem. Počet znaků v titulku je totiž omezen a tak se s nimi musí hospodařit. Ale jinak letos je už 165 let od položení základů skleníkového jevu.

Americké sdružení pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science, AAAS) bylo založeno již v r. 1848, a dnes je to největší světová vědecká společnost, známá i jako vydavatel časopisu Science. Na výročním zasedání AAAS v roce 1856 v Albany ve státě New York byl 23. srpna 1856 přednesen příspěvek od Eunice Foote(-ové) nazvaný "Okolnosti ovlivňující teplo od slunečních paprsků". Příspěvek fyzicky přednesl v zastoupení Joseph Henry (důvod tohoto zastoupení není dnes jasný, možná autorka prostě musela dohlížet na dcery). Joseph Henry byl v letech 1846-78 prvním sekretářem jiné významné americké instituce zaměřené na vědu - Smithsonovského institutu (Smithsonian Institution), což je soustava muzeí. Smithsonovský institut nese jméno učence Jamese Smithsona, který dal popud i první prostředky k jeho zřízení. Ten příspěvek Eunice Foote pak vyšel tiskem v časopise American Journal of Science and Arts [22, 382-383 (1856)] v rozsahu pouhé jeden a půl strany:

Eunice Foote 1856

Je zajímavé, že tento článek předchází rozsáhlejší text autorem kterého byl její manžel, soudce i vynálezce Elisha Foote. Manželův článek se obecněji věnuje měření tepla od slunečních paprsků, nikoliv však ve vztahu k tomu, co se dnes nazývá skleníkový jev, tomu se výlučně věnovala jeho choť.

Tím o tři roky předešla rigoroznější měření irského fyzika Johna Tyndalla (který sám navazoval na výsledky Fouriera, Pouilleta, i dalších). Leč její práce byla dlouho zapomenutá (tedy až do r. 2011 - takže až dodnes byla vůbec citována v tzv. uznávaných časopisech jen sedmkrát (!) - vše rok 2019 nebo později), ač v ní na adresu kysličníku uhličitého prorocky uvedla, že jeho navýšení v ovzduší by nutně vedlo ku zvýšení atmosférické teploty:

Eunice Foote on CO2

Eunice pracovala s válci (předpokládaně skleněnými, žádné vyobrazení se ale nedochovalo) opatřenými teploměry, a také se vzduchovou pumpou. Nejprve z jednoho vzduch vyčerpala, zatimco v druhém jej naopak natlakovala (byť na samotné měření tlaku vybavena nebyla), a zjistila, že na slunečním světle dosahuje teplota ve válci s komprimovaným (ale jinak neupravovaným) vzduchem vyšších hodnot. Zatímco v prvém šlo o teplotu 88, v druhém o 110 stupňů, ovšemže Fahrenheita [C=(F-32)*5/9 - voda vře při 212F a tuhne při 32F]. Pak se posunula k pokusům s dalšími plyny, kysličníkem uhličitým a vodní párou, resp. vlhkým vzduchem. Při srovnávání vzduchu vysušeného s pomocí chloridu vápenatého, a vzduchu nasyceného vodní parou, bylo v druhém případě dosaženo teploty o až 12F vyšší. Ale v případě kysličníku uhličitého byla dosažená teplota vyšší dokonce o 20F. Měření prováděla též pro vodík a kyslík, kde však nenašla podstatnější rozdíly oproti vzduchu. Tyto výsledky ji umožnily onu predikci, že případné navyšování obsahu kysličníku uhličitého v atmosféře by nutně vedlo k růstu atmosférické teploty. Z dnešního pohledu se fakticky obírala jen jednou komponentou energetiky skleníkového jevu - zářením přicházejícím na Zemi od Slunce (druhou komponentou je záření emitované Zemí). Dnes je Eunice Foote považována za prvou osobu, která prokázala výraznou schopnost kysličníku uhličitého a vodní páry adsorbovat energii slunečního záření, a nadto provedla propojení proměn složení atmosféry s klimatickými změnami.

O rok později došlo na její druhou a zřejmě poslední fyzikální práci [American Journal of Science and Arts 24, 386 (1857)], tentokrát o měření elektrického náboje lístkovým elektrometrem při stlačování či expanzi plynu. Je též označována za vůbec první Američanku, co publikovala odbornou fyzikální práci. Je zajímavé, že v této druhé práci (na rozdíl od prvé) je použito patriárchální označení: Mrs. Elisha Foote (tedy přiřazujíci ji ku jménu jejího chotě) .

Shodou okolností se blíží významné životní jubileum našeho nejznámějšího odpůrce globálního oteplování: http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003111002  Možná by si před další spanilou jízdou do Austrálie či jinam mohl zkusit ty 165 let staré pokusy, třeba by pak ztransformoval své razantní náhledy ("boj proti klimatickým změnám je škodlivá ideologie, jedna z nejnákladnějších politických chyb v poslední době" etc..): denik.cz/z_domova/klaus-odjel-do-australie-20110720.html  Neb: Nulla aetas ad discendum sera est (žádný věk není příliš pozdní k učení).

Našeho jubilujícího nejznámnějšího popírače globálního oteplování bych rád potěšil jednou poučnou historkou o užitečnosti ideologií pro přírodní vědy. Odehrála se někdy začátkem sedmdesátých let. S dnes už předčasně zesnulým Standou Beranem jsme tehdy byli ve vědecké přípravě (čemuž se dnes říká PhD studium). A jednou zcela okrajovou záležitost byla zkouška z filosofie (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1964-198#cast2). K tomu byl přidělen konzultant, v našem případě Dr. Javůrek z Filosofického ústavu Akademie. Jednoho dne jsme se vydali ho navštívit - ve vrátnici ústavu jsme zjistili, že je současně i jeho místoředitelem. Aby naznačil průběh budoucí zkoušky, položil nám úvodní otázku: "Jaké jsou zdroje a součásti marxismu?". Tuto floskuli jsme ašak slyšeli poprvé v životě. Nad naším ignoranstvím (z jeho pohledu nepochybně neskutečným) se prvně zachmuřil se, ale pak nad námi jen rezignovaně mávl rukou: "Vy to stejně nikdy potřebovat nebudete!" Moudrý to muž - opravdu jsme to nikdy nepotřebovali (a stran té zkoušky nám pak uložil přečist si útlý spisek o chemii a filozofii [autor: ????????? ?????????? ?????? - https://star-wiki.ru/wiki/Bonifaty_Kedrov ], který jsme - jen zčásti - načetli poslední večer před zkouškou).

Foto u perexu:  Portrét někdy z konce 19. století Mary Foote (1842-1931) [k nalezení je na: https://twitter.com/footesea/status/1042254039163953152]:

CelyObrDceryEniceFoote, Mary

provdané Henderson, jedné ze dvou dcer (ne příliš pravděpodobné) objevitelky skleníkového jevu Eunice Foote (1819-1888).

VIII. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]
IX. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=772848
VII. díl seriálu: http://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=771021

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | úterý 15.6.2021 7:07 | karma článku: 48,97 | přečteno: 16161x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

A zázraky se dějí i nad Atlantikem - třeba 24. srpna 2001

U letu společnosti Air Transat směřujícímu 24.8.2001 z Toronta do Lisabonu došlo ke ztrátě paliva v důsledku prasknutí palivového potrubí. Posádce se však podařilo po 20 minutách doplachtit na letiště Lajes na Azorských ostrovech.

12.5.2024 v 5:22 | Karma: 14,01 | Přečteno: 354x | Věda

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 15,49 | Přečteno: 439x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 34,17 | Přečteno: 856x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 39,80 | Přečteno: 732x | Věda

Zdenek Slanina

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

6.2.2024 v 5:22 | Karma: 41,89 | Přečteno: 914x | Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 122
  • Celková karma 25,87
  • Průměrná čtenost 8163x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik