Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FLASH: Favipiravir, v Japonsku schválený r. 2014, se ukazuje být účinný i proti koronaviru

Den poté co SÚKL slíbil urychlit schvalování léku Remdesivir proti  koronaviru, přichází informace z tiskové konference v Pekingu, že japonský preparát Favipiravir (tam schválený už v r. 2014), má také být účinný proti koronaviru. 

Dnes se konala v Pekingu tisková konference, na které ředitel Čínského národního centra pro rozvoj biotechnologií spadajícího pod tamní Ministerstvo vědy a techniky, oznámil účinnost preparátu Favipiravir i proti koronaviru COVID-19. Favipiravir je primárně lék proti chřipce, který byl v Japonsku schválen pro klinické používání už v r. 2014, produkuje jej Fujifilm Holdings Corp. V Číně byl souhlas k jeho klinickému testování proti koronaviru udělen právě před měsícem, přičemž byla potvrzena jak účinnost, tak nebyly zaznamenány žádné zjevné nežádoucí vedlejší účinky. Ředitel čínského centra zdůraznil, že Favipiravir by měl být zahrnut do léčebných plánů pro COVID-19 tak rychle, jak je možné. Čínský státní úřad pro léčiva již povolil farmaceutickým závodům Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. zahájit výrobu ve velkém tak, aby byly zajištěny stabilní dodávky. Tento čínský výrobce  si (prozíravě) už v r. 2016 zajistil licenci na japonský patent (základní dvacetiletá ochrana patentu mezitím vypršela vloni, i když mezi pravidly různých zemí existují rozdíly). Taktéž i vláda v Japonsku požádala Fujifilm Holdings Corp., aby se zaměřil na možnosti navýšení produkce. Bezprostředně po zvěřejnění všech těchto informací akcie japonského výrobce vzrostly o 15%.

Pro SÚKL proto přidávam informaci, že nejbližší let zítra z Japonska do Evropy je (můj oblíbený a mnohokrát otestovaný) spoj v 10:55 s Air France na CDG, někdy to bývá i Airbus A380-800, ale nyní jen Boeing 777-300. Jako rezerva pak Aeroflot v 13:20 do Moskvy, obé z Narity, časy jsou v JST - viz třeba zde:

https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=743831

načež pokračuji jedním svým 4 roky starým rukopisem, který mi dodnes nikde pro nezajímavost neotiskli (abych nezdržoval, tak jsem v něm ani moc neprováděl změny - tehdy bylo to antiviretikum Favipiravir rozeznáno i jako prostředek nejen proti chřipkám, ale i proti ebole, nevylučuji proto, že SÚKL nechal tehdy jeho nějakou železnou rezervu třeba pořídit):

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Japonsko má 47 prefektur, jednou z nich je Tojama se sídelním městem Tojama na západním pobřeží hlavního ostrova Honšú, tedy na pobřeží Japonského moře (neboli Východního moře jak zní jeho politicky koretní jméno prosazované Korejci, kteří též razí označení Západní moře pro to, co je jinak známo jako Žluté moře). Tojama patří do oblasti historický nazývané Hokuriku, původně dosti izolované Japonskými Alpami, na jejichž úpatí leží. V horách se těžilo zlato i stříbro a s tím asi souvisí, že jméno Tojama je tvořeno dvěma čínskými znaky, z nichž jeden značí bohatství a druhý horu. Těžba kovů tam dala vznik i jedné z průmyslových nemocí známé jako itai-itai a způsobované znečištěním kadmiem z odpadních vod z těžby (japonské pojmenování má i jiná průmyslová nemoc - minamata, což je otrava metylrtutí). Relativní izolovanost oblasti Hokuriku však definitivně skončila 14.3.2015, kdy byl spuštěn Hokuriku shinkansen, tedy prodloužení již existujícího Nagano shinkansenu přes Tojamu až do města Kanazawa. Z oblast Hokuriku pochází i nejvíce ceněná rýže. A v zimě jsou zde největší závěje sněhu, jak se studený vichr ze Sibiře setkává s vlhkým vzduchem nad nezamrzlým Japonským mořem (moře zamrzá až u Sachalinu) a společně pak naráží na hradbu Japonských Alp. A pro české šotouše je připojen i obrázek námořní přepravy vozů pro Hokuriku shinkansen.

Hokuriku

V Tojamě má své provozy i společnost Toyama Chemical Co., od roku 2008 patřící pod obrovskou Fujifilm Holdings Corp. Ve společnosti Toyama Chemical Co. dlouhodobě probíhal výzkum léčiv proti virům chřipky. Taková léčiva sice už existují, ale třeba pro známý Tamiflu existuje omezení na jeho předepisování adolescentům, neb existuje podezření, že u některých může vyvolat sebevražedné sklony. Nadto trvale přicházejí nové kmeny virů chřipky, vůči kterým bude ovšem účinnost různých léčiv nejasná. Výzkumy kulminovaly v březnu 2014 schválením preparátu s názvem Favipiravir, resp. Avigan právě pro léčbu chřipky (v laboratoři se sloučenina ukázala jako nadějná už v r. 1998). Firma vyrobila zásobu 20 000 dávek k použití při příští epidemii chřipky. Název Avigan zřejmě souvisí s anglickým označením ptačí chřipky (avian flu). Je to způsob, kterým se někdy vybírají i jména pro japonské automobily, kdy se korektní cizí slovo lehce deformuje. Příkladem může být Toyota VITZ nebo Mazda FRIENDEE. A tento způsob tvoření jmen zase může mít původ v japonském estetickém kánonu Wabi-sabi, jehož jeden z požadavků na krásno je, aby úplná perfektnost byla v jednom detailu narušena drobnou nedokonalostí, jako je třeba jeden nakřivo rostoucí zub v jinak dokonale pravidelné tváři gejši.

Avigan je relativně jednoduchá organická molekula - derivát pyrazinu, tedy benzenu s dvěma atomy dusíku. Jeho deriváty byly používány už i při léčbě TBC. Avigan působí tak, že blokuje replikaci virů chřipky. Představuje tedy skutečný lék proti nemoci. Tím se liší od paralelně vyvíjených očkování, která slouží jako prevence. Inhibiční aktivita Aviganu naznačovala, že by třeba takto mohl působit i u jiných virů. A tak se na zvířatech zjistilo, že skutečně působí i proti virům eboly. Ježto to byl první preparát, který už byl v Japonsku standardně schválen pro použití jako lék, byl vzápětí úspěšně nasazen ve čtyřech případech Evropanů s ebolou, mimo jiné nakažených zdravotních sester ve Francii a Španělsku, a také v africké Guinei. Japonské ministerstvo zdravotnictví pak vydalo formální souhlas k používání Aviganu i proti ebole, pokud by se v Japonsku vyskytla. 

Stran Aviganu se ale upozorňuje, že by mohl působit deformace u lidských zárodků, což je riziko, na které se dnes pamatuje u každého nového preparátu - po tragické historii léku Contergan neboli thalidomide, západoněmeckého preparátu proti bolestem či nevolnosti, který způsobil narození kolem 10 000 dětí s deformovanými končetinami. Naše země tím tehdy byly dotčeny jen zcela okrajově - pokud si někdo preparát přivezl ze Západu. Podobně byly ušetřeny i USA, neb badatelka dr. Frances Oldham Kelsey z úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) nedoporučila povolení s tím, že je třeba další testování, za což pak byla v roce 1962 vyznamenána prezidentem Kennedym. Naopak poslední zemí, která používání zakázala, byla tehdy Kanada. Historicky prvním, kdo vznesl pochybnosti o vhodnosti preparátu, byl východoněmecký výzkumník dr. Friedrich Jung.

Situace s Aviganem upomíná na konstelaci, ve které se druhdy ocitl Louis Pasteur. Ten měl v roce 1885 odzkoušenu svou vakcínu proti vzteklině na jedenácti psech, když se dozvěděl o devítiletém Josephu Meisterovi právě pokousaném vzteklým psem. Pasteur neměl lékařskou licenci, leč ve světle toho, že chlapec by v případě propuknutí nemoci zcela jistě zemřel, rozhodl se novou metodu použít, a zachránil mu tak život. V opačném případě by skončil před soudem. Pasteur vakcínu získával z nervových tkání infikovaných králíků. Tyto tkáně pak sušil na vzduchu, čímž předpokládaně oslaboval virus. Rok poté přišel na dvouslovnou adresu ‚Pasteur, Paris‘ telegram z Ruska, zda je možno přivézt devatenáct Rusů pokousaných vzteklým vlkem. Pasteur obratem souhlasil a po dvanácti dnech od pokousání mohla začít léčba - zachráněno bylo šestnáct Rusů. Vakcína se musí začít aplikovat před vypuknutím prvních příznaků, což záleží na době, kterou virus potřebuje, aby se dostal do ústřední nervové soustavy. Nejkratší doba může být jen jeden týden.

Nikdo zatím nemůže s jistotou říci, že i Avigan bude stejná success story, nicméně je to zatím nejnadějnější prostředek. Česko by mělo podobně jako jiné země požádat o několik jeho dávek pro případ nouzového použití.

Foto u perexu: Tabletky preparátu Avigan/Favipiravir původně vyvinutého výzkumníky Toyama Chemical Co. proti virům chřipky [znaky  ????  jsou přepis názvu Avigan japonskou pomocnou abecedou katakana pro cizí slova (fakticky čtený jako Abigan)]

P.S.: Pokračování dění kolem Avigan/Favipiraviru:
https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749171

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | úterý 17.3.2020 13:33 | karma článku: 38,53 | přečteno: 9631x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 13,03 | Přečteno: 298x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 33,81 | Přečteno: 708x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 39,61 | Přečteno: 618x | Věda

Zdenek Slanina

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

6.2.2024 v 5:22 | Karma: 41,73 | Přečteno: 789x | Věda

Zdenek Slanina

Ano, zázraky na japonském leteckém nebi se dějí – jeden u hory Fudži zachránil 677 životů

Ve středu 31.1.2001 odpoledne, 2 letouny Japonských aerolinií dělila od srážky ve výšce cca 11km vzdálenost jen asi deseti metrů. Všechny žívoty na palubách však zachránil jeden z pilotů nepovoleným přechodem do střemhlavého letu.

17.1.2024 v 5:22 | Karma: 43,61 | Přečteno: 1037x | Věda

Zdenek Slanina

Před sedmdesáti roky byl popraven Lavrentij Pavlovič Berija, předposlední ze šéfů NKVD

První tři šéfové NKVD (později přejmenované na KGB, pak na FSK, a pak na FSB) byli popraveni, tím třetím byl před sedmdesáti roky, 23. prosince 1953, Lavrentij Pavlovič Berija, pocházející z Gruzie stejně jako Džugašvili-Stalin.

26.12.2023 v 5:22 | Karma: 44,54 | Přečteno: 1312x | Věda

Zdenek Slanina

Málo známá kniha z r. 1951, co tématicky o 22 let předešla Solženicynovo Souostroví Gulag

V r. 1938 svedl osud do jedné cely věznice v Kyjevě německého fyzika holandského původu Friedricha Houtermanse a historika Konstantina Štěppu. Ti r.1951 na Západě pod pseudonymy Beck a Godin vydali knihu o praktikách NKVD.

29.11.2023 v 5:22 | Karma: 46,42 | Přečteno: 1554x | Věda

Zdenek Slanina

Skleníkový plyn metan tvoří nejen zvířata ale i moře a oceány (a část pak ukládají na dně)

Mezi skleníkovými plyny figuruje i metan CH4, jehož původcem jsou nejen hospodářská zvířata (a nepřímo tak lidstvo, neb je pěstuje pro svou potřebu), ale i mikrobiální procesy v mořích a oceánech. Tam je jeho část uložena na dně.

9.11.2023 v 5:22 | Karma: 47,27 | Přečteno: 1633x | Věda

Zdenek Slanina

Zřídí hl.m. Praha pamětní park JP* hrdiny WWII Sugihary Čiune-ho, zachránce tisíců životů?

Zdůrazňuji, že ten park není vůbec třeba fyzicky zřizovat, jenom je třeba ho fyzicky ztotožnit dle fotografie. A pak přejmenovat. A pak budou do Prahy jezdit zastupové, aby se u toho parku vyfotografovaly. Neb Sugihara je POJEM.

18.10.2023 v 5:22 | Karma: 47,91 | Přečteno: 1836x | Věda

Zdenek Slanina

Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou

Americká NASA 11.září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra produkovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.

21.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,29 | Přečteno: 1988x | Věda

Zdenek Slanina

200 let snah o pochopení teplotních poměrů v atmosféře - začátky popisu skleníkového jevu

Ke třem nejznámnějším průkopníkům studia skleníkového jevu - E. Foote (1819–88), J. Tyndall (1820-93), S. Arrhenius (1859-1927) - je často přidáván jako jejich předchůdce i francouzský matematik a fyzik Jean-Baptiste J. Fourier.

1.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,58 | Přečteno: 2564x | Věda

Zdenek Slanina

Paliva i plasty z nežádoucího kysličníku uhličitého (před tím odčerpaného z atmosféry)

Během příštích 5 let se předpokládá významný nárůst produkce paliv, plastů, i jiných produktů na bázi kysličníku uhličitého odčerpaného z atmosféry. Jde tak o nikoliv restriktivní nýbrž aktivní přístup k řešení skleníkovému jevu.

10.8.2023 v 5:22 | Karma: 48,70 | Přečteno: 2946x | Věda

Zdenek Slanina

Před 85 lety NKVD popravila spoluautora Hellmann–Feynmanova kvantového teorému

Německý kvantový fyzik Hans Gustav Adolf Hellmann byl popraven během stalinského teroru třicátých let (po dvou měsících ve vazbě) v důsledku denunciace od dvou udavačů z moskevského ústavu, kam se ženou emigrovali před nacismem.

14.7.2023 v 5:22 | Karma: 48,68 | Přečteno: 2701x | Věda

Zdenek Slanina

15 let využívání udržitelných paliv v letectví - možná inspirace i pro automobilový provoz

IATA očekává přechod na uhlíkově neutrální letecký provoz do roku 2050. K tomu povede využívání leteckých paliv z biomasy, či připravovaných s pomocí CO2 zachycovaného z atmosféry. Má též dojít na přímé využívání plynného vodíku.

24.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,67 | Přečteno: 2534x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne 2 šíbři & 2 Nobelisté, teď) To "ohrožení obranyschopnosti"

Předešla kauza 2 udavačů a 2 Nobelistů mohla být před happyendem vykolejena nesmyslným obviněním z ohrožení obranyschopnosti, což je i poučná ukázka nebezpečnosti akademických udavačů. Ale i tento podraz nakonec skončil happyendem

2.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,75 | Přečteno: 2745x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne ta s elektro-masochistou leč) Ta s 2 udavači a 2 Nobelisty

Nedávno vyšel I. díl čtyřdílných Dějin ČSAV, dekáda 1952-62. Je to ale spíš jen přehled všemožných usnesení - o reálném dění za oficiální fasádou se z nich nedovíte nic. Ač i v dějinách Akademie existují opravdové neuvěřitelnosti.

6.5.2023 v 5:22 | Karma: 48,84 | Přečteno: 2828x | Věda

Zdenek Slanina

Jak Pjotr Leonidovič u Jos. Vissarionoviče vyreklamoval z Gulagu i Vladimira Alexandroviče

Nobelista Pjotr L. Kapica dosáhl promyšleně sestavenými žádostmi u Stalina zdánlivě nemožné - fyzici Vladimir A. Fock i Lev D. Landau přestali být v době tzv. Velkého teroru v třicátých letech objektem brutálního NKVD vyšetřování.

16.4.2023 v 5:22 | Karma: 48,90 | Přečteno: 2957x | Věda

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma: 48,98 | Přečteno: 3342x | Věda

Zdenek Slanina

Papalášova ruka v kalhotkách, vyhazov papaláškou za pravdu, a jiná akadem. zneužívání moci

Naším akademickým rybníkem se teď prohání tsunami vyplavující roky tutlané a zametané nepravosti - jedny i na Ústavě pro soudobé dějiny AV. Akademický establishment tam o nich věděl aspoň 15 let, leč NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM.

26.2.2023 v 5:22 | Karma: 49,21 | Přečteno: 4772x | Věda

Zdenek Slanina

Otec americké atomové bomby Robert Oppenheimer po 68 letech rehabilitován Bidenovou vládou

V polovině prosince uvítal úřadující předseda US senátu Patrick Leahy rehabilitaci fyzika J.Roberta Oppenheimera (v Americe známého jako Otec americké atomové bomby), a označil to za velmi opožděnou nápravu zjevné nespravedlnosti.

6.2.2023 v 5:22 | Karma: 48,55 | Přečteno: 2386x | Věda
  • Počet článků 121
  • Celková karma 32,04
  • Průměrná čtenost 8230x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik