Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

John Forbes NASH: Návrat k tvůrčí práci v matematice po třech desetiletích schizofrenie

Matematik John Forbes Nash Jr. byl mužem fascinujicího až neuveřitelného osudu. Tři desetiletí zapásil se schizofrenií. Nakonec vyléčen pokračoval v tvůrčí vědecké práci, ukončené nehodou taxíku při návratu z udělení Abelovy ceny.

První Nobelovy ceny byly uděleny za rok 1901, a od té doby, až na nečetné výjimky, byly udělovány každoročně v pěti oborech. V roce 1969 byla prvně udělena i cena za ekonomii. Tato cena nebyla formulována v Nobelově závěti, nýbrž byla vytvořena až Švédskou bankou na počest Alfreda Nobela, a je jí také dotována (ve stejně výši, jako originálních pět Nobelových cen - každá z těchto cen se pohybuje kolem jednoho miliónu US dolarů). Přesný název ceny za ekonomii je 'Cena Švédské banky za ekonomické vědy na paměť Alfreda Nobela'. Lze též argumentovat, že potenciální okruh badatelů, kteří ji mohou být odměněni, je o dost menší, než soubor, z kterého se vybírá na Nobelovu cenu třeba za fyziku či chemii.

Je též zajímavým faktem, že Nobel nevytvořil Nobelovu cenu ani za matematiku. Podle ústní tradice tím důvodem, proč nevznikla Nobelova cena za matematiku, byla jistá dáma, která měla dát přednost švédskému matematikovi M. G. Mittag-Lefflerovi. Existují nicméně též argumenty, které tuto ústní tradici vyvracejí. Cena za ekonomii je však dnes začasté udělována za práce matematické povahy, aplikované na ekonomické problémy, takže jakási možnost i pro ocenění matematiků byla takto, byť se zpožděním, vytvořena.

Nadto, v matematice samé existuje ocenění zvané Fieldsova medaile, které má prestiž srovnatelnou s Nobelovými cenami. Kanadský matematik John Charles Fields (1863-1932) předložil v r. 1932 Mezinárodnímu kongresu matematiků v Zurichu ideu udělovat medaili oceňující zvláště závažné výsledky. Medaile, dnes známá jako Fieldsova medaile, je vždy udělována na Mezinárodním kongresu matematiků, konaném každé čtyři roky. Uděleny jsou vždy alespoň dvě medaile, a nejvýše čtyři medaile, a to matematikům mladším čtyřiceti let.

Matematikem, který byl velmi blízko získání Fieldsovy medaile, ale nakonec získal Nobelovu cenu za ekonomii, je John Forbes Nash, muž fascinujícího až neuvěřitelného osudu. Nash se narodil v r. 1928 a původně studoval aby se, jako jeho otec, stal elektro-inženýrem, ale během studií se přiklonil k matematice. Shodou okolností si zapsal též volitelnou přednášku z mezinárodní ekonomiky, a to obrátilo jeho zájem k aplikaci teorie her na ekonomické problémy. Ve studiích pokračoval ve slavném Princetonu, kde tehdy byli takoví velikáni dvacátého století jako Einstein, von Neumann a Wiener. Výsledky z rozvoje teorie her byly obsaženy i v jeho doktorské disertaci, kde podal obecnou koncepci pro libovolný počet hráčů s libovolnými preferencemi. Tato koncepce univerzálního řešení je dnes známá jako Nashova rovnováha. Poté Nash přechází na MIT a dosahuje též významných výsledků v matematické analýze a diferenciální geometrii.

Když bylo Nashovi třicet let, vypukla u něj nejobávanější duševní porucha, schizofrenie. První atak nemoci byl, jak je dosti typické, bizarní - Nash ukazoval kolegům výtisk The New York Times a tvrdil, že článek v levém horním rohu titulní stránky je ve skutečnosti šifrované poselství obyvatel jiné galaxie, které jen on může rozluštit. S nástupem choroby musel rezignovat na své profesorské místo. Následujících třicet let strávil v rukou psychiatrů, či naopak na útěku před nimi. Několikrát se tak dostal do Evropy, kde se snažil i získat status uprchlíka. S výjimkou krátkých období částečného ústupu nemoci, Nash trpěl hlubokými bludy a halucinacemi, rozvráceným myšlením a cítěním. Schizofrenie je dodnes jen částečně poznanou nemoci, byť postihuje mezi půl až jedním procentem obyvatelstva (podstatně rozšířenější poruchou je psychopatie, jak ostatně uvádějí čeští psychiatři při pohledu na náš veřejný život). Tito nemocní tvoří početnou skupinu pacientů v psychiatrických léčebnách. Typický se objevuje v mladém věku do čtyřiceti let života, proto se též původně nazývala předčasná demence. Odhaduje se, že schizofrenie stojí rozvinutou společnost kolem dvou procent hrubého národního důchodu. Nelze zatím předpovědět, kdo ji bude napaden, nejčastěji se diskutují dědičné předpoklady a nápory životního stresu. I když se zdá, že schizofrenie by mohla být typem dědičné, rodinné nemoci, nelze zatím vysvětlit, proč někdo z rodiny je a jiný není postižen. Už vůbec nevíme, proč je o něco častější u lidí narozených v zimě a v předjaří. Celkově je jasné, že jde o nějaký druh chaosu v chemii mozku, tedy o nemoc, co by měla být léčitelná na molekulární úrovni. Ergo problém, co musí být prvně řešen v rámci základního výzkumu. Po dlouhá desetiletí se schizofrenie považovala za neléčitelnou, hořký aforismus té doby říkal, že není vyléčených schizofrenií, jsou jen schizofrenie, které byly chybně diagnostikovány. Osud J. F. Nashe je naopak dokladem v pokroku léčby této nemoci.

Trvalé vyléčení dříve nepřinášela ani fyzikální léčba (elektrické šoky), ani pseudovědecké chirurgické zásahy na mozku, ani psychoterapie. K zvratu došlo až v padesátých letech zásluhou chemoterapie. V r. 1952 připravili dva francouzští badatelé preparát chlorpromazin, který se ukázal schopným kontrolovat nejzávažnější příznaky schizofrenie. Objev chlorpromazinu dramatický snížil procento pacientů vyžadujících trvalou hospitalizaci. A dokonce chemoterapie přinesla i možnost úplného vyléčení, byť i nadále existuje určitá frakce pacientů vyžadujících dlouhodobou hospitalizaci. Nash prodělal mnoho cyklů léčby, leč jen s krátkodobým částečným efektem. Stal se něčím jako démonem kampu Princetonske univerzity - výstředně oblečená mumlající postava, čmárající nesrozumitelné klikiháky na tabule, či bušící hlavou do stěny.

Zatímco ale Nash setrvával v tom přízračném stavu, jeho dřívější výsledky se dostávaly do učebnic. Zvláště pak výsledky z teorie her začaly být široce uplatňovány v ekonomii, evoluční biologii, politologii. Bodu obratu ve vývoji jeho nemoci bylo zcela překvapivě dosaženo, když Nash překročil šedesátku. Někdy v r. 1989 Nash řekl jednomu z kolegů zcela konzistentní větu, že jeho dcera je opět ve zprávách. To odovídalo realitě - dcera toho kolegy byla vyhledávanou odbornicí na počítače.

V r. 1990 Nash už začal používat email, a s jeho pomoci komunikoval o řešení jedno závažného matematického problému. Z emailových textů bylo evidentní, že Nash opět začal, po třicetileté pauze, systematický tvořivý matematický výzkum. Třicetiletý Nash by byl potenciálním kandidátem na Fieldsovu medaili. Avšak jeho nemoc to znemožnila, neb filosofie medaile předpokládá nejen pronikavé výsledky, ale i příslib dalšího přínosu. Proto je i limitována věkem čtyřiceti let.

Nemocný Nash se vědě skutečně věnovat nemohl, a v krátkých záblescích jasného myšlení si to tragicky uvědomoval. To vše ale skončilo na začátku devadesátých let - Nash byl opět aktivním členem matematické obce.

A v r. 1994, když Nashovi bylo šestašedesát, Švédska královská akademie věd udělila Nobelovu cenu v ekonomických vědách trojici J. C. Harsanyi, J. F. Nash a R. Selten za jejich pionýrské výsledky v teorii her. Ve své autobiografii k tomu Nash tehdy poznamenal: 'Statisticky se jeví nepravděpodobným, že by nějaký matematik či přírodovědec ve věku 66 mohl dodat ještě něco podstatného ku svým předchozím výsledkům. Nicméně, já sám se o to snažím a věřím, že mě dlouhé období šalebného myšlení poskytlo něco jako svého druhu prázdniny, které tak činí i mou současnou badatelskou situaci atypickou'.

Nash pak skutečně dál pokračoval ve výzkumech nelineárních diferenciálních rovnic, a za tyto výsledky mu byla za rok 2015 udělena Norskou akademií věd a literatury Abelova cena (společně s Louisem Nirenbergem). Cena byla králem Haraldem předána v Oslu 19.5.2015. V Oslu Nash hovořil i o úmyslu aplikovat výsledky v kosmologii a teorii relativity. Leč po příletu zpět do vlasti 23.5.2015 cestou taxíkem Nash i jeho žena Alicia zahynuli poté, co vůz vrazil do svodidel, a oba nepřipoutaní pasažeři byli z vozidla vymrštěni.

Abelova cena byla zřízena v r. 2001 jako svého druhu matematická analogie Nobelových cen; je financována norskou vládou. Pojmenována je po norském matematikovi Nielsu Henriku Abelovi (1802–1829).

Foto u perexu: Část Nashova života byla literárně zpracována v biografii, autorkou které je Sylvia Nasar, a také ve stejnojmenném filmu z r. 2001.

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | pondělí 8.7.2019 8:33 | karma článku: 40,84 | přečteno: 3796x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 13,02 | Přečteno: 296x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 33,81 | Přečteno: 706x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 39,60 | Přečteno: 615x | Věda

Zdenek Slanina

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

6.2.2024 v 5:22 | Karma: 41,73 | Přečteno: 787x | Věda

Zdenek Slanina

Ano, zázraky na japonském leteckém nebi se dějí – jeden u hory Fudži zachránil 677 životů

Ve středu 31.1.2001 odpoledne, 2 letouny Japonských aerolinií dělila od srážky ve výšce cca 11km vzdálenost jen asi deseti metrů. Všechny žívoty na palubách však zachránil jeden z pilotů nepovoleným přechodem do střemhlavého letu.

17.1.2024 v 5:22 | Karma: 43,61 | Přečteno: 1035x | Věda

Zdenek Slanina

Před sedmdesáti roky byl popraven Lavrentij Pavlovič Berija, předposlední ze šéfů NKVD

První tři šéfové NKVD (později přejmenované na KGB, pak na FSK, a pak na FSB) byli popraveni, tím třetím byl před sedmdesáti roky, 23. prosince 1953, Lavrentij Pavlovič Berija, pocházející z Gruzie stejně jako Džugašvili-Stalin.

26.12.2023 v 5:22 | Karma: 44,54 | Přečteno: 1310x | Věda

Zdenek Slanina

Málo známá kniha z r. 1951, co tématicky o 22 let předešla Solženicynovo Souostroví Gulag

V r. 1938 svedl osud do jedné cely věznice v Kyjevě německého fyzika holandského původu Friedricha Houtermanse a historika Konstantina Štěppu. Ti r.1951 na Západě pod pseudonymy Beck a Godin vydali knihu o praktikách NKVD.

29.11.2023 v 5:22 | Karma: 46,42 | Přečteno: 1551x | Věda

Zdenek Slanina

Skleníkový plyn metan tvoří nejen zvířata ale i moře a oceány (a část pak ukládají na dně)

Mezi skleníkovými plyny figuruje i metan CH4, jehož původcem jsou nejen hospodářská zvířata (a nepřímo tak lidstvo, neb je pěstuje pro svou potřebu), ale i mikrobiální procesy v mořích a oceánech. Tam je jeho část uložena na dně.

9.11.2023 v 5:22 | Karma: 47,27 | Přečteno: 1631x | Věda

Zdenek Slanina

Zřídí hl.m. Praha pamětní park JP* hrdiny WWII Sugihary Čiune-ho, zachránce tisíců životů?

Zdůrazňuji, že ten park není vůbec třeba fyzicky zřizovat, jenom je třeba ho fyzicky ztotožnit dle fotografie. A pak přejmenovat. A pak budou do Prahy jezdit zastupové, aby se u toho parku vyfotografovaly. Neb Sugihara je POJEM.

18.10.2023 v 5:22 | Karma: 47,91 | Přečteno: 1834x | Věda

Zdenek Slanina

Exoplaneta K2-18 b oplývající metanem, kysličníkem uhličitým, a (možná) i vodou

Americká NASA 11.září zveřejnila pozorování exoplanety K2-18 b (tedy planety mimo naši sluneční soustavu) s pomocí teleskopu James Webb - spektra produkovaná její atmosférou a potvrzující přítomnost metanu či kysličník uhličitého.

21.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,29 | Přečteno: 1988x | Věda

Zdenek Slanina

200 let snah o pochopení teplotních poměrů v atmosféře - začátky popisu skleníkového jevu

Ke třem nejznámnějším průkopníkům studia skleníkového jevu - E. Foote (1819–88), J. Tyndall (1820-93), S. Arrhenius (1859-1927) - je často přidáván jako jejich předchůdce i francouzský matematik a fyzik Jean-Baptiste J. Fourier.

1.9.2023 v 5:22 | Karma: 48,58 | Přečteno: 2564x | Věda

Zdenek Slanina

Paliva i plasty z nežádoucího kysličníku uhličitého (před tím odčerpaného z atmosféry)

Během příštích 5 let se předpokládá významný nárůst produkce paliv, plastů, i jiných produktů na bázi kysličníku uhličitého odčerpaného z atmosféry. Jde tak o nikoliv restriktivní nýbrž aktivní přístup k řešení skleníkovému jevu.

10.8.2023 v 5:22 | Karma: 48,70 | Přečteno: 2946x | Věda

Zdenek Slanina

Před 85 lety NKVD popravila spoluautora Hellmann–Feynmanova kvantového teorému

Německý kvantový fyzik Hans Gustav Adolf Hellmann byl popraven během stalinského teroru třicátých let (po dvou měsících ve vazbě) v důsledku denunciace od dvou udavačů z moskevského ústavu, kam se ženou emigrovali před nacismem.

14.7.2023 v 5:22 | Karma: 48,68 | Přečteno: 2701x | Věda

Zdenek Slanina

15 let využívání udržitelných paliv v letectví - možná inspirace i pro automobilový provoz

IATA očekává přechod na uhlíkově neutrální letecký provoz do roku 2050. K tomu povede využívání leteckých paliv z biomasy, či připravovaných s pomocí CO2 zachycovaného z atmosféry. Má též dojít na přímé využívání plynného vodíku.

24.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,67 | Přečteno: 2534x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne 2 šíbři & 2 Nobelisté, teď) To "ohrožení obranyschopnosti"

Předešla kauza 2 udavačů a 2 Nobelistů mohla být před happyendem vykolejena nesmyslným obviněním z ohrožení obranyschopnosti, což je i poučná ukázka nebezpečnosti akademických udavačů. Ale i tento podraz nakonec skončil happyendem

2.6.2023 v 5:22 | Karma: 48,75 | Přečteno: 2743x | Věda

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne ta s elektro-masochistou leč) Ta s 2 udavači a 2 Nobelisty

Nedávno vyšel I. díl čtyřdílných Dějin ČSAV, dekáda 1952-62. Je to ale spíš jen přehled všemožných usnesení - o reálném dění za oficiální fasádou se z nich nedovíte nic. Ač i v dějinách Akademie existují opravdové neuvěřitelnosti.

6.5.2023 v 5:22 | Karma: 48,84 | Přečteno: 2826x | Věda

Zdenek Slanina

Jak Pjotr Leonidovič u Jos. Vissarionoviče vyreklamoval z Gulagu i Vladimira Alexandroviče

Nobelista Pjotr L. Kapica dosáhl promyšleně sestavenými žádostmi u Stalina zdánlivě nemožné - fyzici Vladimir A. Fock i Lev D. Landau přestali být v době tzv. Velkého teroru v třicátých letech objektem brutálního NKVD vyšetřování.

16.4.2023 v 5:22 | Karma: 48,90 | Přečteno: 2956x | Věda

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma: 48,98 | Přečteno: 3342x | Věda

Zdenek Slanina

Papalášova ruka v kalhotkách, vyhazov papaláškou za pravdu, a jiná akadem. zneužívání moci

Naším akademickým rybníkem se teď prohání tsunami vyplavující roky tutlané a zametané nepravosti - jedny i na Ústavě pro soudobé dějiny AV. Akademický establishment tam o nich věděl aspoň 15 let, leč NIKDO NIKDY NEHNUL ANI PRSTEM.

26.2.2023 v 5:22 | Karma: 49,21 | Přečteno: 4772x | Věda

Zdenek Slanina

Otec americké atomové bomby Robert Oppenheimer po 68 letech rehabilitován Bidenovou vládou

V polovině prosince uvítal úřadující předseda US senátu Patrick Leahy rehabilitaci fyzika J.Roberta Oppenheimera (v Americe známého jako Otec americké atomové bomby), a označil to za velmi opožděnou nápravu zjevné nespravedlnosti.

6.2.2023 v 5:22 | Karma: 48,55 | Přečteno: 2386x | Věda
  • Počet článků 121
  • Celková karma 32,04
  • Průměrná čtenost 8230x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik