Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opomíjený až neznámý objevitel biopolymeru pro kontaktní čočky: Drahoslav Lím (1925-2003)

Pro kontaktní čočky byl zapotřebí materiál, m.j., kompatibilní s vodou, a tak umožňující přísun vzdušného kyslíku. V r. 1953 ho připravil Drahoslav Lím v rámci své disertace na VŠCHT v Praze, leč později byl jeho přínos opomíjen.

Myšlenkou kontaktních čoček - tedy čoček s přímým kontaktem s povrchem oka - se obírali už třeba Leonardo da Vinci či René Descartes (nepochybně i Jára da Cimrman, akorát to ještě nebylo zdokumentováno). Koncem 19. století se již vyráběly kontaktní čočky ze skla, leč nebyly moc příjemné a nedaly se nosit dlouhodobě. V třicátých letech dvacátého století se v Americe objevují kontaktní čočky plastové. Pro dlouhodobé nošení byl ale zapotřebí spíše měkký materiál dobře kompatibilní s vodou, tedy hydrofilní, aby zajišťoval přísun ve vodě rozpuštěného kyslíku ku tkáním. K lékařskému použití plastů docházelo už za druhé světové války - k dočasným náhradám při ztrátách krve. Po válce se začaly používat i k vyplním dutin při odejmutí části plic. Muselo se jednat o materiály, které jsou tělem tolerovány. A právě příprava takovýchto biokompatibilních polymerů byla úkolem pro Ing. Drahoslava Líma, když v r. 1951 nastoupil do Ústavu plastických hmot (zřízeného v r. 1949 na tehdy ještě ČVUT, dnešní VŠCHT). První takový polymer představoval téma jeho disertace pro tehdejší titulu dr. (přesněji Dr.techn. nebo RTDr.), obhájené před pětašedesáti lety v r. 1953. Tento materiál však ještě nevykazoval dostatečnou mechanickou pevnost. Teprve na jaře 1955 připravil Lím (dílem i s pomocí náhody, která jak říkal Pasteur, však preferuje připravenou mysl) polymer dostatečně pevný. Což hned od-demonstroval odlitím oční čočky. Výsledky vedly Wichterleho k návrhu projektu směřujícího k aplikacím nového materiálu. A také k podání patentové přihlášky, která vedla k čs. patentu č. 91918: 'Způsob přípravy hydrofilních gelů', přihlášený 23. dubna 1955, a vydaný 15. září 1959, s autory: akademik Oto Wichterle a inž. dr. Drahoslav Lím (na patentu je použito Oto, ne Otto). Tomu časově předcházelo podání přihlášky jen samotným Wichterlem (PV 187-53), kterou pak nahradila ta verze se dvěma autory. V lednu 1960 vychází o tomto polymeru i článek obou v časopise Nature (185, 117-118, 1960 - 'Hydrophilic Gels for Biological Use').

Vyzkoušení biologické kompatibility nového polymeru se věnoval oční lékař MUDr. Maxmilián Dreifus z 2. oční kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK, který jej úspěšně odzkoušel zejména na psech. Pokusná výroba kontaktních čoček byla zahájena záhy - někdy na přelomu let 1956/1957, prvé zařízení na jejich odstředivé lití postavil Otto Wichterle v r. 1961 a hned také patentoval. Pro kovové odlitky byla technika odstředivého lití známa už v 16. století, britský patent je z r. 1807, aplikace na zlaté zubní náhrady z r. 1907 - nyní však šlo o polymerující organický materiál. V roce 1965 navrhl přednosta oční kliniky akademik Jaroslav Kurz trojici Wichterle, Lím a Dreifus na státní cenu - za objev hmoty, která je snášenlivá s živou tkání a našla použití v lékařství. Návrh byl prvně odsunut, neb Otto Wichterle dostal v r. 1966 Řád práce. Státní cena byla nakonec udělena v r. 1967, ale jen dvojici Lím a Wichterle - faktorem pro Dreifusovo pominutí mohlo být, že před válkou vystudoval na německé lékařské fakultě. Maxmilián Dreifus se věnoval nejen biokompatibilitě, ale i oftalmologickým parametrům čoček a režimu jejich nošení, zabýval se též problémy kontaktních čoček pro krátkozraké, a experimentoval i s operační náhradou oční čočky plastovou. Dreifus později sepsal své vzpomínky do dosud nepublikovaného rukopisu 'Legenda o vzniku biolékařských gelů a měkkých kontaktních čoček'. 

V roce 1966 Drahoslav Lím úspěšně obhájil na VŠCHT svou druhou doktorskou práci, a dosáhl tak hodnosti DrSc. Koncem téhož roku také převzal vedení katedry makromolekulární chemie VŠCHT s tím, že bude zanedlouho jmenován profesorem. Tento vývoj však přerušila srpnová invaze. V roce 1970 odjíždí Lím jako hostující profesor do USA. Později se snažil o prodloužení pobytu - s rodinou sice nechtěli emigrovat, ale nebyl jasný další vývoj ve vlasti. Věc se však vyvinula tak, že jeho pracovní poměr byl v Praze zrušen. V roce 1974 se sice Drahoslav Lím vrátil i s rodinou do Československa, jenom aby zjistil, že je fakticky v oboru nezaměstnatelným. Za těchto okolností se snažil o opětovný návrat k výzkumné práci v USA, což se mu však podařilo až začátkem r. 1980 - po šesti letech bez možnosti systematické vědecké činnosti. To jistě vyžadovalo pozoruhodnou vůli a vytrvalost, aby neupadl do beznaděje a psychického marasmu. Závěrečná fáze těchto Límových peripetií byla u nás tehdy známá zásluhou vysílání Hlasu Ameriky. V jeho prospěch se tehdy významně angažoval i Paul John Flory, laureát Nobelovy ceny v r. 1974 za práce o chování polymerů. Drahoslav Lím se pak stal profesorem v oboru biomateriálů a bioinženýrství na univerzitě v kalifornském San Diegu, kde se dál věnoval intenzívním a velmi plodným výzkumům. I když po r. 1989 Drahoslav Lím zajížděl zpět do vlasti, podmínky pro svůj návrat neviděl. O jeho zásadním podílu na vzniku kontaktních čoček se tehdy veřejnost ale ještě nedovídala nic, ve vztahu k nim jakoby pro Česko neexistoval. 

K patrně prvnímu prolomení této informační blokády došlo až v r. 2003, tedy v roce, kdy Drahoslav Lím 22.8. zemřel. Roli katalyzátoru při tomto částečném vystoupení z informačního stínu sehrála jeho manželka Jana, která se po jeho smrti sama snažila o korekci legend kolem nejdůležitější etapy v historii kontaktních čoček - přípravy hydrofilního biokompatibilního polymeru. Lím sám ale už dříve (patrně v r. 2001) připravil rukopis 'Příběhy a události z počátků biolékařských gelů a kontaktních čoček'. Leč tento základní zdroj informací tiskem nevyšel dodnes (o tomto rukopisu jsem se tehdy dozvěděl od někoho z Prahy s komentářem, že bohužel jaksi 'není zájem z akademie, aby tiskem vyšel', což mi pak sám potvrdil i jeho autor). Ten rukopis pak spolu s dalšími materiály archivovanými rodinou Límovou použila pro přípravu svého příspěvku na mezinárodní konferenci 'Věda v exilu' v listopadu 2003 Jiřina Masnerová. A v témže roce popsal příběh Drahoslava Líma i František Houdek v knize 'České hlavy 2003'. Rok poté pak vychází ve sborníku Národního technického muzea 'Česká technika na pozadí světového vývoje I' velmi podrobný článek, jehož autorem je Ivo Kraus. Ten v motivaci pro jeho vznik zmiňuje i částečné splacení dluhu naší společnosti Drahoslavu Límovi a Maxmiliánu Dreifusovi, osobnostem, jejichž dílo našlo mnohostranné uplatnění v lékařství. Ivo Kraus též kopie oněch rodinných písemností předal k archivování Národnímu technickému muzeu, takže rukopis klíčových Límových vzpomínek dnes v Praze je. Později vycházejí i články Jiřiny Masnerové a Ivany Lorencové. Ale ve veřejnosti zjednodušený mýtus o genezi kontaktních čoček však panuje dodnes. Ojediněle se Drahoslav Lím a jeho výsledky objevují i v médiích. Vždy ale ve vzduchu zůstane jen viset otázka, proč se vlastně o Drahoslavu Límovi tak dlouho nemluvilo (odpověď bude možná podobná odpovědi na otázku, proč se třeba v devadesátých letech jaksi taky nehodilo mluvit o výsledcích Antonína Holého - ten se ostatně mohl stát profesorem až v 68 letech a ne v Praze nýbrž v Olomouci).  Na očekávatelné objektivní vyjádření k této etické otázce ze strany nějaké instituce v našich podmínkách dosud nedošlo, a nejspíš hned tak ani nedojde. Především mělo už dávno veřejnost vyváženě informovat vedení Akademie, a také umožnit vydání Límových vzpomínek tiskem (jinak to začne být podobné tomu vytrvalému trapnému mlžení kolem kariérního denuncianství nečestného čestného předsedy). Ašak existuje aspoň vyjádření Doc. Ing. dr. Jana Šebendy, taktéž úspěšného pražského badatele v makromolekulární chemii, a bezprostředního pozorovatele vývoje kontaktních čoček u nás [a protože až do vydání Límových vzpomínek jde o elmag. singularitu, je namístě ji odcitovat: "Nápad na výměnu zákalu v oku hydrofilním polymerem pochází od Wichterleho, ale konkrétní materiál na výrobu čoček vymyslel Drahoslav Lím. Těžce to nesl, že byl připraven o velký vynález. Slávu si odnesl Wichterle."]:

http://www.pametnaroda.cz/story/sebenda-jan-1927-2529

Foto u perexu: Výřez z článku O. Wichterle & D. Lím, Hydrophilic Gels for Biological Use. Nature 185, 117–118 (1960); článek nestandardně neobsahuje žádnou referenci, a to ani na vlastní již udělený patent autorů o přípravě hydrofilního polymeru pro kontaktní čočky; jde o Wichterleho nejcitovanější práci, 1161-krát, jeho celková citovanost dnes činí 1912.

Postscript: Během podzimu 2018 vyšla najevo jiná politováníhodná akademická patentová sága:
https://reportermagazin.cz/a/iytw6/patenty-pana-profesora
https://krusnohorec.webnode.cz/news/tajemny-pan-bas-aneb-patentovana-slusnost/
http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-znepokojive-informace-dau-/p_politika.aspx?c=A181003_232003_p_politika_wag

[hniloba@AVCR  neboli  Akademická špína v krystalicky čisté formě:  Část VII.]
VI. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=659152
VIII. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=673698

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | pondělí 23.7.2018 6:06 | karma článku: 44,85 | přečteno: 4134x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Letadlo: Soubor součástek letících v těsné formaci (co z ní - od nedávna - občas odpadají)

Na hoření bonmot (Letadlo je soubor součástek letících v těsné formaci) jsem narazil už před lety a nyní jsem si na nej vzpomenul. Letadla Boeing totiž od začátku roku postihla už řada podivných technických závad, zatím bez obětí.

15.4.2024 v 5:22 | Karma: 13,37 | Přečteno: 318x | Věda

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma: 33,82 | Přečteno: 725x | Věda

Zdenek Slanina

Přírodní (a tedy přirozené) skleníkové jevy: Venuše a její sopečné aktivity

Na Venuši se skleníkový jev vymkl kontrole. Vysvětlení by mělo být v hojných sopečných aktivitách. Ty do atmosféry uvolnily množství skleníkových plynů. A proč se tzv. přírodní či přirozené skleníkové jevy nesměly zkoumat v Praze?

4.3.2024 v 5:22 | Karma: 39,62 | Přečteno: 634x | Věda

Zdenek Slanina

Nebe nad Pacifikem: Výpadek z AlaskaAir1282 měl o dost drsnějšího předchůdce v AlohaAir243

Nedávná letecká nehoda na tokijském letišti Haneda 2. ledna 2024 je považována za svého druhu zázrak. A nám pamětníkům z Pacifiku připomenula dokonce několik jiných srovnatelných zdejších zázraků - jako let č. 243 z 28.dubna 1988.

6.2.2024 v 5:22 | Karma: 41,74 | Přečteno: 806x | Věda

Zdenek Slanina

Ano, zázraky na japonském leteckém nebi se dějí – jeden u hory Fudži zachránil 677 životů

Ve středu 31.1.2001 odpoledne, 2 letouny Japonských aerolinií dělila od srážky ve výšce cca 11km vzdálenost jen asi deseti metrů. Všechny žívoty na palubách však zachránil jeden z pilotů nepovoleným přechodem do střemhlavého letu.

17.1.2024 v 5:22 | Karma: 43,61 | Přečteno: 1054x | Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:25

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

„Musím přemýšlet.“ Španělský premiér zvažuje demisi kvůli vyšetřování své ženy

25. dubna 2024  9:21

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu večer uvedl, že zvažuje rezignaci v souvislosti se...

ANO napadlo u Ústavního soudu změny u stavebního spoření. Vadí mu i zpětná účinnost

25. dubna 2024  9:17

Opoziční hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu změny ve stavebním spoření, které byly součástí...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 121
  • Celková karma 32,14
  • Průměrná čtenost 8230x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik